• naše weby..
  • ..
  • .
Téma

Dobrá praxe / galerie udržitelného rozvoje

Břeclav: Ochranné jízdní pruhy pro cyklisty

Na začátku dubna se ve starobřeclavských ulicích Na Pěšině a Generála Šimka se v souladu s projektem schváleným Policií ČR objevilo nové vodorovné dopravní značení - tzv. ochranné jízdní pruhy pro cyklisty, které byly zavedeny zákonem číslo 48/2016 o provozu na pozemních komunikacích. Oproti vyhrazeným jízdním pruhům pro cyklisty, které jsou už řadu let v jiných částech města, mají několik odlišností.

Ochranný cyklopruh určuje cyklistovi jeho bezpečný prostor, ale když se v něm žádný cyklista nenachází, tak jej mohou řidiči motorových vozidel využít. Nikdo jim totiž striktně nezakazuje do ochranného cyklopruhu v případě nutnosti zajet (na rozdíl od vyhrazených cyklopruhů).

Když se cyklista v ochranném pruhu nachází, většině řidičů stačí zbylý prostor vozovky k bezpečnému minutí cyklisty, aniž by u toho navíc museli dávat znamení, že jej předjíždí. Jinak se provoz motorových vozidel prakticky neliší od stavu, kdy ochranný cyklopruh na vozovce nebyl.
Je tedy výhodné pro obě strany: cyklista má více bezpečného prostoru a motorista ho míjí plynule, bez vybočování a signalizace blinkrem.
[...]

Související témata ...

Nejčtenější dobrá praxe z tématu

Hodonín: Bezbariérová MHD

Bezbariérová MHD

Hodonín

Kraj Vysočina: Projekt Vysočina BezBariér

Projekt Vysočina BezBariér

KRAJ VYSOČINA

Prostějov: „Městský“ cyklobus

„Městský“ cyklobus

Prostějov

Orlová: Víceúčelový parkovací objekt

Víceúčelový parkovací objekt

Orlová

Č. Budějovice: Omezení vjezdu do centrální zóny

Omezení vjezdu do centrální zóny

České Budějovice

Kroměříž: Bezbariérová MHD

Bezbariérová MHD

Kroměříž