• naše weby..
  • ..
  • .

Dobrá praxe Národní síť Zdravých měst

Benešov: Jde to i bez aut!

Jak se zapojí město Benešov do Evropského týdne mobility?

Cílem ETM je omezování individuální automobilové dopravy a využívání ekologicky šetrnějších způsobů pohybu. Ve spolupráci s našimi organizacemi, PČR a Zdravými městy Týnec n S. a Bystřice jsme pro Benešáky připravili aktivity, jak sami sobě dokázat, že:

Jde to i bez aut! – ve spolupráci se Zdravými městy Týnce n. S. a Bystřice navazujeme na Evropský den bez aut, který probíhá každoročně 22. září a má poukázat na přijatelnější způsoby dopravy a podpořit omezování městského automobilismu. My ho společně oslavíme v sobotu 23. září, tak abychom tuto aktivitu mohli sdílet společně s rodinou, přáteli nebo lidmi, kteří podobně smýšlejí. Výchozí i cílové body jsou vždy umístěny v infocentru každého města. Je jedno, zda půjdete pěšky, projedete se na kole, využijete veřejnou dopravu, nebo vše zkombinujete – ale hlavně bez aut.

Pěšky do školy – jedná se o celorepublikovou iniciativu, do které se zapojují ZŠ a MŠ, a která vznikla v návaznosti na neutěšenou dopravní situaci v době před začátkem školního vyučování především u škol. Školy edukují děti i rodiče, proč je potřeba chodit do školy pěšky, jaké existují alternativní způsoby dopravy, o pozitivech každodenního pohybu, a že není vždy nutné dovézt dítě až před školu, ale dá se zaparkovat dál od školy a zbytek dojít třeba pěšky.

Vzdělávání v bezpečnosti silničního provozu – ve spolupráci s Policií ČR je tato aktivita rozdělena na dvě části – teoretickou a praktickou, teoretická proběhla pro třetí třídy již v červnu a praktická proběhne v rámci ETM v ul. Nová Pražská, kde si dětí zkusí vyhodnocovat bezpečnost silničního provozu z pohledu policisty.

Výzva „Den bez aut“ – auto nechte zaparkované doma už v pátek 22. září a připojte se tak k mezinárodní aktivitě. Příspěvek můžete sdílet na sociálních sítích s mezinárodním označením #carfreeday nebo česky #denbezaut.

V roce 2022 se k této aktivitě oficiálně přihlásilo téměř 3000 měst po celém světě a v roce 2023 se město Benešov stane jedním z nich.

[...]

Nejčtenější dobrá praxe z tématu