• naše weby..
  • ..
  • .
Téma

Dobrá praxe / galerie udržitelného rozvoje

Znojmo: Senioři pomohou pro bezpečnost na přechodech u škol

Vedení města Znojma spolu s Městskou policií chce zvýšit bezpečnost na přechodech, které se nachází v blízkosti škol a školek. Na ranní hodiny, kdy se v těchto místech pohybuje nejvíce dětí a je provoz u škol nejintenzivnější, chce Městská policie najmout výpomoc – seniory.

S projektem zapojit seniory při dohlížení na přechodech se město inspirovalo v Liberci, kde již podobný projekt funguje. „Od rodičů ve Znojmě často zaznívá, že jsou místa, kde je obtížné přecházet z jedné strany ulice na druhou. Je zde špatná viditelnost nebo prostě velký provoz. Ten se ještě zvyšuje, když vozíme své děti do školy. Jde především o bezpečnost, a proto jsme se rozhodli tuto situaci řešit,“ vysvětluje starosta Znojma Jan Grois.

V ranních hodinách se u přechodů u některých znojemských škol pohybují strážníci denně, dohlíží na provoz a bezpečnost. Jsou ale i další ulice, které si pozornost vyžadují. Zájemci z řad seniorů by dohlíželi na přechody v blízkosti ZŠ Pražská, Slovenská, JUDr. Josefa Mareše, Prokopa Diviše, Mládeže a náměstí Republiky. Senioři v dané lokalitě stráví vždy hodinu v čase od 7:00 do 8:00 hodin. Odměna za odvedenou práci bude 120,-Kč/hodinu.

„Z kapacitních důvodů se nám nyní nedaří posílit hlídkování u škol a školek. Zájemci nám tak pomohou zvýšit bezpečnost nejmenších dětí při přecházení, a zároveň tím strážníkům uvolní ruce, aby se mohli věnovat jiným přechodům či bezpečnosti nejen v blízkosti škol,“ vysvětluje Ivan Budín, ředitel Městské policie Znojmo.

„Celkem hledáme až sedm seniorů. Aby to pro zájemce bylo časově co nejméně náročné a zároveň měli vazbu k lokalitě, ve které budou dohlížet na bezpečí dětí na přechodech, budeme upřednostňovat ty, kteří v této lokalitě bydlí,“ doplňuje ředitel.

V průběhu měsíce října bude Městská policie Znojmo přijímat přihlášky a v listopadu vybere vhodné zájemce. Výhodou je zkušenost s řízením vozidel, vzhledem k tomu, že by se zájemce měl orientovat v dopravě a mít schopnost předvídání. Následně dojde k zaškolení vybraných seniorů (listopad–prosinec) - budou vzděláni v oblasti zdravovědy i pravidel provozu na pozemních komunikacích, vč. zastavování vozidel. Pak získají úřední pověření k tomu, že mohou u přechodů zastavovat vozidla. Senioři by tak na přechody měli nastoupit od začátku roku 2020.
[...]

Nejčtenější dobrá praxe z tématu

Č. Budějovice: Omezení vjezdu do centrální zóny

Omezení vjezdu do centrální zóny

České Budějovice

Tábor: Zahradní úpravy kruhových křižovatek na území města

Zahradní úpravy kruhových křižovatek na území města

Tábor

Znojmo: Senioři pomohou pro bezpečnost na přechodech u škol

Senioři pomohou pro bezpečnost na přechodech u škol

Znojmo

ČESKO: Bezpečné cesty do školy

Bezpečné cesty do školy

ČESKO

Kraj Vysočina: Střety automobilů se zvěří omezí pachové kolíky

Střety automobilů se zvěří omezí pachové kolíky

Kraj Vysočina

Přeštice: Modernizace čtyř přechodů pro chodce

Modernizace čtyř přechodů pro chodce

Přeštice